"Už je to tady!" chce se nám křičet a spolu s námi i všem ostatním cyklofandům. Jakou péči před první vyjížďkou svému e-miláčkovi věnovat?
Nejdůležitější částí každého elektrokola je baterie. Bez ní sedláte obyčejné kolo, proto jí věnujte nejvíce pozornosti. Pokud jste ji přes zimu skladovali mimo rám elektrokola, ujistěte se, že je nabitá, než ji vložíte zpět. Nabijte ji do plné kapacity a pravidelně dobíjejte. Ideálně ji nenechte klesnout pod 30 %. Pro její životnost je to klíčová prevence. Pokud zjišťujete, že baterie po zimě drží méně než obvykle, nebo se rychleji vybíjí, domluvte se se svým prodejcem na vhodném servisním ošetření.
Zkuste si také prohlédnout všechny spoje a konektory, jestli nejsou zoxidované.
Mnozí z nás elektrokolo po sezóně uklidí a po měsících, co bylo jen opřené ladem, se nestačíme divit, že se při prvním výletu nevejdeme do stopy. S poklesem okolní teploty zároveň klesá tlak v pneumatikách, proto je třeba je zkontrolovat a případně dofouknout. Snížený tlak znamená vyšší odpor při jízdě a nižší dojezd – nechtěná kombinace. Pro plynulost jízdy by měly být také pláště v perfektním stavu.
Fungují, jak mají? Reagují ihned? Nejsou již opotřebované? To by nebyl vhodný stav pro bezpečnou a klidnou jízdu. Bez funkčních brzd by byla jízda na elektrokole sice adrenalinovější, za to však o dost riskantnější. Brzdové špalíky na véčkových brzdách a brzdové destičky na kotoučových brzdách se postupem času sjíždějí a opotřebovávají a jednou za čas je třeba je vyměnit. Pozornost věnujte také lankům a bovdenům. Brzda by měla mít plynulý chod a nedrhnout.
Pokud se v důsledku používání řetěz na elektrokole trochu opotřeboval, nebo se na něm během uskladnění nahromadila špína, vyčistěte ho speciálním čistícím prostředkem na řetězy. Po čistění je dobré nanést na řetěz speciální olej, aby se prodloužila jeho životnost a spolehlivý chod. Nezapomeňte také zkontrolovat celkový stav kazety a převodníku. Pokud si všimnete, že řazení nefunguje tak, jak by mělo, nebo že se řetěz někde „zadrhává“, může být potřeba provést seřízení u Vašeho prodejce.
Rám kola musí být pevný, bez prasklin nebo jiných viditelných poškození. Zkontrolujte všechny šrouby, zda nejsou uvolněné, zejména pak ty, které drží řidítka. Ověřte také stav vidlice a tlumiče. Pokud se vám něco nezdá, nebojte se navštívit prodejce, u kterého jste své elektrokolo CRUSSIS zakoupili.
Motory Bosch, Panasonic, Bafang a OLI na našich elektrokolech jsou velmi spolehlivé, přesto je právě začátek sezóny tím správným obdobím na jejich kontrolu. Zkontrolujte, zda se motor během jízdy nepřehřívá. Jestliže si všimnete, že se motor chová jinak než obvykle, může to znamenat problém s jeho zacházením, nebo použití špatných technik k jeho údržbě.
Před svou první jízdou si samozřejmě přečtěte, či připomeňte, návod k obsluze svého elektrokola a zkontrolujte další výbavu - zjistěte, jestli máte funkční světla, odrazky, zvonek..
A pokud si chcete jízdu ještě více vyšperkovat, doplňte svůj arzenál o kvalitní cyklistickou výbavu.
Elektrokolo není jen obyčejným prostředkem k přepravě, je to klíč k vašim novým dobrodružstvím a zážitkům. Ty vás zavedou na místa dobře známá i do dosud neprobádaných částí krajin. Ať už se rozhodnete pro tichou jízdu malebnou přírodní scenérií, nebo projížďku pulzujícími městskými ulicemi, každé šlápnutí do pedálu vám přinese nové pocity svobody. Jakmile se o svůj věrný stroj náležitě postaráte, on se odmění tím, že se postará zase o vás. Díky němu si třeba troufnete na strmý kopec, který vám dříve připadal jako nepřekonatelný.
Ať už plánujete dlouhý výlet do přírody nebo jen potřebujete zvládnout rychlou cestu do práce, vaše elektrokolo je nyní připraveno na jakoukoli výzvu – už stačí jen vyrazit!
Tak na co ještě čekáte? Sezóna plná nových zážitků právě začíná!