21. 10. 2021
Víte, že na koloběžku nemusíte vyrážet sami? Kromě kamarádů vás může doprovodit i pes. Co doprovodit … může vás dokonce táhnout! Musheři, tedy lidé, kteří se věnují jízdě se psi, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti k obyvatelům zasněžených severských území, používají koloběžku běžně jako letní verzi saní pro psí spřežení. Ostatně letní musherské závody se jezdí mimo jiné také na koloběžkách. Na to, abyste nechali psa táhnout koloběžku, nemusíte být zrovna závodník. Táhnout se naučí skoro každý pes, jen to bude chtít trochu trpělivosti. A pokud se táhnout nenaučí, i tak ho můžete vzít s sebou na vodítko na procházku a poběží třeba vedle vás.
Samozřejmě koloběžku. Tu volte podle terénu, ve kterém budete chtít jezdit. Psi mají vždy raději měkký povrch, což ale neznamená, že byste s nimi nemohli na asfalt. Použít můžete tedy jakýkoliv stroj, záleží na vašich preferencích.
Pokud máte silného psa, oceníte dobré brzdy, ideálně hydraulické diskové. Zastavit rozběhlého ohaře není úplně jednoduché.
Dále budete potřebovat vodítko, za kterým psa zapřáhnete do speciálního postroje. Vodítek i postrojů je na trhu celá řada od různých výrobců. Některá vodítka jsou dodávána s amortizéry, některá s rozdvojkami, pokud třeba budete chtít zapřáhnout psy dva. Dělají se i odlehčená závodní vodítka – zkrátka každému dle jeho gusta.
Vodítko každopádně nepřipojujte k řídítkům koloběžky, ale přímo k hlavové trubce. Proč? Když vám pes trhne na vodítko připevněné k řídítkám, zákonitě pojedete jeho směrem, což se může vymstít.
Co nutné není, ale všem začátečníkům je vhodné doporučit? Takzvané tykadlo. Jde o adapter s pružinou, který připevníte nejčastěji právě na krk rámu koloběžky a provléknete jím vodítko. Tykadlo pak zamezí tomu, aby se vodítko dostalo do kola koloběžky, nebo kamkoliv, kam nemá. K dispozici jsou tykadla pevná nebo kloubová, díky kterým může pes běžet nejen před vámi, ale také vedle vás.