27. 10. 2017
Biatlonista Ondřej Moravec, reprezentační trenér Ondřej Rybář a biatlonový televizní komentátor Tomáš Lachmann se sešli v Lanškrouně na zámku. Jejich besedu sledoval plný sál na Lanškrounském zámku. Jak by ne, když Ondřej Moravec je rodák z nadalekého Ústí nad Orlicí a žije v blízkém Letohradu.
Lidé se mě ptají, kdy vlastně začínám trénovat, jestli 14 dní před závody, nebo třeba už měsíc předem. Tuhle otázku myslí zcela vážně," usmívá se Ondřej Moravec.
Ondřej Rybář k tomu dodává: "Ono je to ještě složitější. Když má závodník někde rezervy, musí to trénovat již během závodní sezony, aby v příští sezoně mohl být lepší. Ono těch pár měsíců od června do října je moc krátká doba na nějaké výrazné zlepšení."
"Uvidím, jak mi to letos půjde," je velmi opatrný Ondřej Moravec. Od léta bojoval s infekcí jater, fyzičku trénoval jen na půl plynu a teprve včera oznámil, že už je zcela fit. Dokonce se ani nezúčastnil svého oblíbeného Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích, který se tento rok konal u něho doma v Letohradu. "Doufám, že jsem hrozně moc vylepšil střelbu, protože tolik času na její trénink jsem nikdy neměl."
Televizní komentátor Tomáš Lachman prohlašuje, že ví, na co se ho určitě někdo z publika zeptá, a proto tuto otázku položí sám: "Jak se trénují muži a jak ženy? Čím se to liší?"
Podle Ondřeje Rybáře je obrovský rozdíl v psychologii. "U kluků je to jednoduché a přímé. Taky mě občas pošlou do pr.... Ale pak si o tom popovídáme a oni výsledek debaty akceptují. Jsou to dravci hladoví po vítězství a tomu podřizují skoro všechno."
Se ženami to má trenér těžší. "Ony nejsou tak přímočaré a kromě sportovních úspěchů mají také jiné cíle. Proto jim nějakou dobu trvá, než mé pokyny promyslí, usadí se jim v hlavách a začnou se podle nich řídit. Potom ovšem bývají preciznější než chlapi. Ženy také málokdy něco ošidí v tréninku, o což se zvláště mladší kluci občas pokoušejí."
Protože na besedě se podílel dvě cyklistické a koloběžkářské firmy, byl vylosován jeden náhodný divák, který vyhrál koloběžku pro dospělé Crussis Urban. Stejné modely dostali také jako poděkování oba biatlonisté.
"Na koloběžkách dnes trénují přes léto hlavně klasici," připomíná trenér Ondřej Rybář. "Oni potřebují natrénovat pořádný odraz a ten jim koloběžka dá." Pro biatlonistu Ondřeje Moravce je koloběžka spíš relaxační sportovní nářadí. "My v biatlonu potřebujeme sílu v rukách a pořádný skluz. Každé odreagování při jiném sportu je ovšem dobré."